چهره ترور در سیمای زنان جهادی

نویسنده: فرح پندیت

منبع: روزنامه های تلگراف و گاردین

تاریخ: فوریه 2015

مترجم: شقایق حیدری

 

از تابستان گذشته تاکنون، تقریباً هر هفته خبرهایی از مشارکت زنان در فعالیت های افراط گرایانه و تروریستی شنیده می شود. گروه افراط گرای بوکو حرام از بمب گذاران انتحاری زن در فعالیت های تروریستی خود در نیجریه استفاده می کند. از دِنور تا وین، دختران جوان خود را متعهد به حمایت از دولت اسلامی (داعش) و به اصطلاح «خلافت اسلامی» در فیس بوک، توییتر و شبکه های اجتماعی دیگر می بینند و برای جهاد نکاح به سوریه می روند.

و اخیراً، «حیات بومدین»، همسر یکی از عاملان جنایات تروریستی اخیر در پاریس، به عنوان یکی از مظنونان مهم تروریستی تحت تعقیب در جهان امروز شناخته می شود.

با وجود این روند رو به رشد، زنان عمدتاً در استراتژی های ضد افراط گرایانه کمتر مشارکت می کنند.

برای مدت طولانی جوامع غربی، زنان را، به خصوص زنان مسلمان، را عمدتاً به عنوان قربانیان ایدئولوژی بنیادگرایی می دیدند. و این بسیار تأسف برانگیز است که زنان هم اکنون خود مجری سیاست های خشن مردان تروریست شده اند، زنانی که خود می توانند به عنوان مادران نسل بعدی جهادگران شناخته شوند. «مؤسسه گفتمان راهبردی» حساب کاربری رسانه های اجتماعی زنانِ در قلمرو داعش را به صورت آنلاین ردیابی کرده است و متوجه شده که یک خرده فرهنگ قدرتمند جهادی زنانه پدید آمده است: تبدیل شدن به یک زن در قلمرو دولت اسلامی به آنها قدرت می بخشد.

در واقع، وجود شبح زنان رادیکال غربی در میدانهای نبرد سوریه برای کسانی که با ترفندهای پیچیده عضوگیری داعش آشنا هستند، موضوع عجیبی نیست. شبکه های اجتماعی ابزاری برای بازاریابی و جذب نیرو توسط این گروه ها هستند و زنان بهترین طعمه این بازار مکاره اند.

تبلیغات تکنولوژیک به عنوان ابزاری مکمل به صدور ایدئولوژی تهاجمی اسلام گراها در طول بیست سال گذشته کمک کرده است. ما باید زمینه های تغییرات فرهنگی پس از حادثه 11 سپتامبر که موجب شد نسل های جوان مسلمانان با چالش های هویتی مواجه شوند که پیش از این والدین آنها با آن مواجه نبودند را به خوبی درک کنیم. با بوجود آمدن شکاف بین نسلی، به طور خاص، رابطه دختران، با سنت های مادران و مادربزرگ های خود قطع شد.

در حالی که سازوکارهای امنیتی نقش زنان را دست کم گرفته اند، اما ارزش زنان توسط گروه های افراطی به خوبی درک شده است. داعش نیز به خوبی زنان خارجی را به کار گرفت و به خود جذب کرد، و از ایده جهاد نکاح برای مدیریت جریان دختران بهره برد. داعش برای روحیه بخشیدن به نیروهای نظامی خود و در راستای استراتژی دولت سازی، زنان را به عنوان نیروهای مهمی می بیند که بخشی از خلافت آن هستند. زنان به خوبی می توانند فرهنگ و ایدئولوژی افراطی را به کودکان نیز انتقال دهند. در این راستا، در سال 2011، القاعده مجله ای برای زنان به نام «الشمیخه» راه اندازی کرد و زنان در بوکو حرام نیز جایگاه مهمی دارند.

در حالی که موضوع جذب زنان در سازمان های افراطی موضوع جدیدی نیست، اما مقیاس این پدیده در داعش بسیار قابل توجه است به طوریکه حدود 200-300 نفر از دختران اروپایی به این گروه جذب شده اند و زنان، در حال حاضر حدود 10 تا 20 درصد از جنگجویان خارجی را شامل می شوند. بنابراین، ما باید انگیزه های زنان را برای جذب در این گروه ها به خوبی درک کنیم.

ما باید یک ضد کمپین مؤثر، در فضای آنلاین و آفلاین تشکیل دهیم، که جایگزین هایی برای دختران جوان ارائه می دهد. اوضاع موجود باید به خوبی آسیب شناسی شود. ما مطلع شده ایم که دو زن اتریشی که برای پیوستن به خلافت اسلامی، از وین گریختند، با پدر و مادر خود تماس گرفته اند و اطلاع داده اند که سرخورده و ناامید شده اند و می خواهند به خانه هایشان بازگردند. چنین صداهایی می توانند بهترین صداهای ضد کمپین باشند.

در نهایت، ما نیاز به ارائه پشتیبانی به افراد محلی و گروه های تلاشگر داریم، ما تقریباً هیچ حمایت مالی برای حفاظت از فرهنگ های محلی و حمایت از زنان جوان مسلمان برای دستیابی به چشم اندازها و فرصت های جدید نداریم.

زنان با حضور در خلافت اسلامی در حال ساخت اولین نشانه های مشارکت خود در صحنه های جهانی هستند. به شما قول می دهم اگر هیچ اقدامی انجام نشود، آنها تبدیل به یک پدیده برجسته جهانی می شوند. از همه بدتر، اگر برای فعالیت های مجازی زنان در راستای جذب نیرو اقدامی صورت نگیرد، آنها از همتایان مرد خود در انجام اقدامات تروریستی پیشی می گیرند. در حال حاضر این زنان بنا به دستور مقامات اصلی داعش برای تحریک خشونت آنلاین محدود شده اند. با این حال، داعش، مانند دیگر گروه های افراطی مانند بوکو حرام، مهارت زیادی در تغییر تاکتیکی در هنگام لزوم دارد. آن روز دور نخواهد بود که ما شاهد ارتکاب اقدامات تروریستی توسط زنان در غرب باشیم.

همچنین، در مانیفست جدید داعش برای زنان آمده است که: «بزرگترین عظمت زن و هدف وجودی او وظیفه الهی مادری است». این مانیفست را تیپ الخنسه، گروهی از زنان که توسط دولت اسلامی سازماندهی شده، منتشر کرده است. همچنین، در این مانیفست آمده است که دختران باید در 9 سالگی ازدواج کنند و زنان نیز نباید از خانه خارج شوند مگر اینکه مجبور شوند، و آنها نباید در خارج از خانه یا مکان های مدرن کار کنند. در این مانیفست به نقش و وظایف زنان در دولت اسلامی نیز اشاره شده است.

با وجود موج عزیمت نگران کننده زنان غربی به سوی سوریه و ارتباط آنها با افراط گرایان زن مانند زندانی اردنی «ساجده الریشاوی» یا همدست متهم شارلی ابدو «حیات بومدین»، هنوز هم بسیاری از زنان جوان مسلمان، و به ویژه کسانی که در غرب به دنیا آمده اند، ممکن است این قوانین را سختگیرانه ببینند. چه زنی زندگی بدون آزادی و کرامت را انتخاب می کند؟

خوب، تصور کنید شما یک زن جوان مسلمان هستید. مانند هر فرد جوان دیگری، شما در حال تلاش برای کشف هویت خود هستید، شما خود را از پدر و مادرتان، معلمان، و دیگران در جامعه خود بیگانه احساس می کنید، و نمی توانید در جهان پس از 11 سپتامبر بین دین خود و زندگی مدرن آشتی برقرار کنید. حالا تصور کنید که شما پاسخ سؤالات خود را از کسانی دریافت می کنید که در مورد تعهد مذهبی، وظایف مادرانه و خانواده صحبت می کنند و به زندگی شما علت و هدف می بخشند. آنها شما را به مشارکت در ساخت دنیایی جدید دعوت می کنند. تصور کنید شما به بخشی از یک حماسه عاشقانه هیجان انگیز دعوت می شوید. پس، این مانیفست شاید برای آنها خیلی عجیب و غریب هم به نظر نرسد.

بیایید واضح تر صحبت کنیم: این بیانیه یک آزمایش و یا یک تاکتیک کوتاه مدت نیست. استراتژی مهم داعش بسیج یک نسل از زنان مسلمان است، چیزی که قدرت های غربی هنوز آن را درک نکرده اند و با آن مقابله نکرده اند. داعش قدرت زنان را برای نفوذ بر فرزندان خود درک کرده است. داعش به دنبال حملات بیشتر در غرب است، اما می داند که برای عملی ساختن این هدف بلند مدت باید وفاداری زنان را - برای برقراری رابطه جنسی، ماندن در خانه، تولید مثل، و کمک به ایجاد مدل زندگی خانوادگی ایدئال داعش- به خود جذب کند.

همچنین، داعش از ابتدا با کشتار زنان آغاز نکرد. برای تقریباً یک دهه، من تغییرات در حال وقوع نگران کننده ای در میان زنان مسلمان در سراسر جهان مشاهده کرده ام، اما دولت ها و جوامع به آن توجهی نمی کنند. با الهام از روایات افراطی در فضای آنلاین و آفلاین، تعصبات زنان شدیدتر و در پوشش خود نیز محافظه کارتر شده اند. پوشش محافظه کارانه فی نفسه یک مشکل نیست، اما موضوع این است که زنان به پوشیدن لباس هایی تمایل دارند که مادرانشان از آنها استفاده نمی کردند و با میراث فرهنگی آنها رابطه ای ندارد. آنها در جستجوی راهنمایی های دینی حتی برای کوچکترین جزئیات زندگی روزمره خود هستند: چگونه از لوازم آرایش استفاده کنند، چه آبی بنوشند، چگونه موهای خود را ببافند. در کشورهایی مانند: مالزی، ترکیه، کانادا، قزاقستان و کنیا، زنان جوان به من گفته اند که دوست دارند به گونه ای زندگی و رفتار کنند که از سوی افراط گرایان مناسب یا «حلال» شناخته می شود.

البته مانفیست داعش برای زنان دیدگاه افراط گرایان را برای ما بیشتر مشخص می کند و به سازمان های امنیتی دید مشخص تری برای مبارزه با آنها می دهد.

ما می توانیم از جذب زنان جوان توسط گروه های افراطی با فهم درست نیازهای آنها و داشتن چشم اندازی مناسب از وضعیت آنها جلوگیری کنیم. تبلیغات داعش ممکن است پیچیده باشد، اما ما نیز توانایی هایی زیادی داریم که می توانیم برای جذب زنان از آنها استفاده کنیم. کسب و کار جهانی نشان می دهد که یک مخاطب زن بسیار متفاوت از یک مرد است، و فروش ایده ها و محصولات به زنان جوان ترفندهای خاص خود را می طلبد. شرکت های تجاری هر روز از این ایده ها استفاده می کنند. برخی افراد در این زمینه تخصص دارند و از آخرین علوم اعصاب و پژوهش های جمعیتی در این رابطه بهره می برند. چنین دانشی در حال حاضر باید توسط جوامع و سیاست گذاران برای جذب زنان به کار گرفته شود. نباید بگذاریم زنان جوان آسیب پذیری داشته باشیم که توسط گروه های افراط گرا جذب بشوند، بلکه باید زنانی تربیت کنیم که بر علیه ایدئولوژی های افراطی موضع بگیرند.

افراط گرایان برای مدت طولانی به طور راهبردی آموزش و پرورش، اندیشه ها و مذاهب مختلف را تحت تأثیر قرار داده اند. آنها به مراتب در میدان نبرد ایدئولوژیک از ما جلوتر هستند. ما برای مدت ها این محیط رقابتی را از دست داده ایم. مانیفست داعش برای زنان نیز یک پیام جدی مرگبار برای ما دارد: وقتی یک زن جوان از دست می رود، یک جامعه از دست خواهد رفت.
طبقه بندی: جامعه شناسی، سیاست خارجی،
برچسب ها: داعش، زنان، تروریسم،

تاریخ : جمعه 8 اسفند 1393 | 10:50 ق.ظ | نویسنده : شقایق حیدری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic