گردشگری به درستی صنعت هزاره سوم نامگذاری شده است چرا که هم اکنون با پیشرفت ارتباطات و زیر ساختهای مسافرتی در اکثر کشورهای جهان این صنعت بسیار بیشتر و راحت تر از قبل بوی منفعت و سود می دهد.

بر اساس آخرین گزارشهای سازمانهای بین المللی مرتبط با گردشگری با افزایش 43 میلیونی گردشگران در سال قبل، تعداد کل گردشگران جهان حدود 1.2 میلیارد نفر است

تعداد کل گردشگران جهان هر ساله در حال افزایش است بعید نیست این تعداد با افزایش و پیشرفت وسایل حمل‌ونقل عمومی گسترش ارتباطات تا سال ۲۰۳۰ به ۱.۸ میلیارد نفر برسد. بنا به گزارش وورد توریسم ریپورت تعداد گردشگران هر سال به طور میانگین ۴۳ میلیون نفر افزایش می‌یابد.

انتظار می‌رود با تغییر مقاصد گردشگری برتر جهان، کشورهای در حال توسعه آسیایی، پاسیفیک، آفریقایی و خاورمیانه شاهد بیشترین میزان گردشگر باشند.

اروپا هم با حفظ جایگاه پیشتاز خود در جذب گردشگران قاره‌های مختلف، میزان سفرهای هوایی افزایش خواهد یافت و این سفرها به رایج‌ترین نوع سفر تبدیل خواهد شد. هم‌اکنون سفرهای هوایی کمترین میزان سفر را در جهان تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر کشورهای زیر بیشترین آمار گردشگر را به خود اختصاص داده اند؛

ردیف کشور تعداد گردشگر ورودی
1 فرانسه 85 میلیون
2 آمریکا 70 میلیون
3 چین 58 میلیون
4 ایتالیا 47 میلیون
5 ترکیه 36 میلیون
6 آلمان 35 میلیون
7 انگلیس 30میلیون
8 روسیه 26 میلیون
9 مالزی 25 میلیون


اژدهای مهربان چینی در آسمان گردشگری

از هر 10 گردشگر جهان یک نفرچینی است که تنها درسال گذشته میلادی، 129 میلیارد دلار پول به کشورهای مختلف سرازیر کردند.با این حال این میزان گردشگر هنوز 4 درصد از کل جمعیت میلیاردی چین است.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی  طبق بررسی‌های منتشر شده ازسوی موسسه تحقیقات گردشگری چین در آلمان، تعداد پروازها از کشور چین به نقاط مختلف جهان اکنون به بیش از 97.3 میلیون در سال 2013 رسیده است که 9 برابر بیشتر از سال 2000 است.

برای درک بهتر این رقم سرسام آور بهتر است درنظرآوریم که این میزان به معنی آن است که از هر 10 گردشگر بین‌المللی درجهان یک نفر چینی است.

چینی‌های مسافر همچنین حدود 129 میلیارد دلار در سال 2013 درکشورهای مختلف جهان، پول خرج کردند که 26 درصد بیشتر از سال گذشته بود. این رقم همچمنین به مراتب بیشتر از 86 میلیارد دلار پولی است که گردشگران امریکایی درهمان سال خرج کردند. بنابراین گردشگران عاشق سفر چینی اکنون بیش از هر کشور دیگری در سال پول خرج می‌کنند.

پس اکنون قابل درک است که چرا گردشگران چینی مبدل به یک کالای پرسود شده‌اند که هرکشوری می‌کوشد بیش از پیش سهمی از آن بردارد.


سهم ایران از کیک

متاسفانه قطعه ایران از کیک پر حجم و خوش طعم گردشگری یک برش بسیار باریک بیشتر نیست.

مسئولان گردشگری کشور از ورود چهار میلیون و 126 هزار گردشگر خارجی در ده ماهه اول سال 92 به کشور خبر می دهند این آمار نشان می دهد که میزان ورود گردشگران خارجی به کشور نسبت به مدت مشابه، 21 درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش کشورهای اول در تعداد گردشگر خارجی ورودی، عراق آذربایجان، افغانستان، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، عربستان سعودی، کویت و هندوستان بوده استاز این تعداد حدود دو میلیون و 500 هزار نفر از آنها با منظورهای خاص گردشگری به کشور آمده اند که سفر به منظور زیارت در اولویت آنها بوده است.

این آمار نشان می دهدکه سهم ایران از تعداد رو به تزاید گردشگران جهان حدود 0.33 تا 0.34 درصد است.

جدول زیر وضعیت  5 کشور برتر خاورمیانه را نشان می دهد. گفتنی است که آمارهای مصر و کشور سوریه در دو سال اخیر کاهش جدی داشته و ایران به دلیل خروج سوریه از لیست به جمع 5 کشور اول رسیده است؛

ردیف کشور گردشگر ورودی
1 عربستان 17 میلیون
2 مصر 10 میلیون
3 امارات 9 میلیون
4 اردن 5 میلیون
5 ایران 4 میلیون

ایران همچنین از حدود 70 تا 80 میلیون گردشگر چینی که هر سال به قصد مسافرت از کشور خارج می شوند سهم اندکی دارد در صورتی که با جذب گردشگران خوش خرج چینی و با وجود به قراردادهای بی شمار گردشگری بین دو کشور می توان امیدوار بود که این صنعت تعیین کننده در کشور ما از رکود و رخوت چندین ساله خود به در آمده و جایگاه شایسته خود را در سطح جهان پیدا کند.
طبقه بندی: مسائل ایران،
برچسب ها: ایران، گردشگری،

تاریخ : سه شنبه 6 خرداد 1393 | 10:16 ق.ظ | نویسنده : شقایق حیدری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic