آشنایی با دگرگونیهای جهانی و نیز رسوخ ارزشها و مفاهیم جدید طی دو قرن گذشته، سبب شده به‌تدریج دغدغه‌ها و پرسشهایی جدی در ذهن و زبان ایرانیان راه یابد؛ دغدغه‌ها و پرسش‌هایی که یکی از دستاوردهایش تأمل در گذشته و حال این سرزمین و تلاش برای درک علل و ابعاد عقب‌ماندگی و پیشنهاد راههایی برای برون‌رفت از وضعیت موجود و کسب قابلیت زندگی در جهان امروز با حفظ اصول و مواریث یا به عبارت دیگر «امروزی‌شدن» بوده است. این مسأله برای ایران و ایرانی چنان حیاتی بوده که کمتر نویسنده و پژوهشگری می‌توان یافت که در این باره سخنی نگفته باشد. اگرچه هر کسی این مسئله را با نگاه و واژگان خاص خود تفسیر و بیان کرده است، اشتراک در نقطه آغازین بحث به‌روشنی قابل مشاهده است.


 گذشت زمان سبب نشده از اهمیت آن دغدغه‌ها و پرسشها کاسته شود، اما به نظر می‌رسد پا به پای تحولات در جهان و جامعه ایران، تأملات جدی‌تر و فرآیند واکاویها و پاسخ‌یابیها پیچیده‌تر شده است. در کنار نوشته‌هایی که همچنان به تأمل در ماهیت دنیای جدید، وارسی مبانی فکری و فرهنگی آن، و یا تحلیل اثرگذاری بر آن به جای اثر‌پذیری از آن، می‌پردازند، طیفی از مطالعات و پژوهشها به‌تدریج پدید آمده است که به بررسی مناسبات دگرگون شده اجتماعی و تحولات فرهنگی ایران در طول این زمان توجه می‌کنند. از این دید، ایرانی که امروز مشاهده می‌شود، بی‌تردید، ایران دو قرن پیش نیست و دگرگونی‌ها چنان معنادار است که ضرورت دارد تجربیات زیسته نیز مورد توجه و بررسی علمی قرار گیرد. در این رویکرد که بیشتر مورد توجه انسان‌شناسان و جامعه‌شناسانی است که بر حوزه مطالعات فرهنگی تمرکز می‌کنند، اگرچه نقش نخبگان اجرایی و فکری در تحولات گوناگون کشور انکار نمی‌گردد، اما فرآیند امروزی‌شدن پیچیده‌تر از آن دانسته می‌شود که بتوان به تحلیلهایی سطحی و یک‌سویه تکیه کرد. بر این اساس، جابه‌جایی چشمگیر جمعیتی در ایران، دگرگونی در نحوة زندگی و الگوهای تولید و مصرف، تحوّل در ارزشها و رفتارهای لایه‌های مختلف اجتماع و روند بازتولید احتمالی آنها، برجسته یا کمرنگ شدن شکافها و خطوط تمایز قدیم، و نیز تغییر در کارکردهای نهادهای مختلف، نیازمند مطالعاتی تلفیقی و چندبعدی است تا درک قانع‌کننده‌تری از چگونگی برخورد فکری و عینی جامعه با ارزشها و مظاهر دنیای جدید به‌دست آید. از اینجاست که اهمیت کتاب حاضر که حاصل پژوهش جدی در جهت ارتقای شناخت در این زمینه است، آشکار می‌شود، به ویژه آنکه این پژوهش با بهره‌گیری از شواهد گوناگون تجربی و یافته‌های نظری کوشیده است پلی میان دستاوردهای انسان‌شناسی و مسایل امروزی ایران ایجاد کند.

امید است انتشار این اثر، بحثهای بیشتر و جدی‌تر‌ی را در میان فرهیختگان و نخبگان فکری پدید آورد و از رهگذر چنین بحثهایی، ارزیابی سنجیده‌تری از راه طی شدة جامعه ایرانی و افقهای پیش‌روی آن به عمل آید.
طبقه بندی: معرفی کتاب، مسائل ایران،
برچسب ها: معرفی کتاب، فرهنگ، ایران،

تاریخ : جمعه 26 اردیبهشت 1393 | 02:52 ب.ظ | نویسنده : شقایق حیدری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic