فارس نوشت:

نرم‌افزار وی‌چت به یک دلیل عمده «یافتن مکان جغرافیایی افراد با امکان Nearby» مسدود شد. این امکان در اغلب برنامه‌های ارتباطی رایگان موبایلی، خارجی و ایرانی وجود دارد. کاربران باید از موارد ایمنی مطلع باشند.

چندی است کاربران ایرانی با برنامه‌های ارتباطی رایگان موبایلی آشنا شده‌اند و به دلایل متعدد انواع این برنامه‌ها بین کاربران مقبولیت یافته‌اند. ورود این برنامه‌ها با فراز و نشیب‌‌هایی روبه‌رو بوده است. تا آنجا که اکنون به دلیل نقض حریم شخصی و قرار گرفتن اطلاعات در اختیار شرکت خارجی‌، نرم‌افزار همه‌گیر وی‌چت مسدود شده است. مهم‌ترین ایراد وارده به این برنامه، در دو امکان shake و Nearby بود که کاربران می‌توانند از مکان کاربران دیگر مطلع شوند.

اکنون با مسدود شدن این برنامه، کاربران، نرم‌افزارهای دیگری را جایگزین این برنامه کرده‌اند. در کنار نمونه‌‌های خارجی، یک شرکت ایرانی نیز اقدام به تولید چنین برنامه‌ای کرده است.

برنامه Dialog یا «گفتگو» توسط شرکت ایرانی تولیدکننده گوشی تلفن همراه‌ GLX تولید شده است. تولید این برنامه همزمان با فراگیری گوشی‌های هوشمند در ایران و آغاز استفاده از برنامه‌های ارتباطی رایگان، انجام شده بود که پس از فراز و نشیب‌های انواع خارجی این برنامه‌ها در ایران، این نمونه داخلی بیشتر مورد توجه فرار گرفت.

مزیت این برنامه نسبت به برنامه‌های مشابه خارجی، قرار داشتن شرکت تولیدکننده در داخل کشور و اطمینان از عدم خروج اطلاعات از کشور است.

اما مشابهت این برنامه با نمونه‌های رقیب، برخورداری از امکان پیدا کردن دوستان و افراد نزدیک (از نظر مکان جغرافیایی) در ویژگی Nearby است.

البته ویژگی People Nearby می‌تواند توسط تنظیمات کاربر در بخش location Service برای نرم‌افزار وی‌چت غیرفعال شود. با غیرفعال شدن این گزینه امکان ردیابی مختصات جغرافیایی لغو می‌شود که در نتیجه امکان shake و People Nearby غیر فعال خواهد شد. اما تجریه نشان داده اغلب کاربران این نرم‌افزار به تنظیمات امنیتی بی‌توجه هستند.

امکان Nearby در وی‌چت

WeChat Nearby

 

 

امکان Nearby‌ در گفتگو

Dialog Nearby

 

همان‌طور که مشاهده می‌شود امکان Nearby در هر دو برنامه‌های وی‌چت و گفتگو یکسان است؛ حتی برنامه‌ گفتگو گزینه‌های بیشتری نیز برای جست‌وجوی افراد نزدیک دارد.

تفاوت این جا است که برنامه ایرانی‌ گفتگو به دلیل پشتیبانی از زبان فارسی به کاربر متذکر می‌‌شود که «در صورت فعال کردن قابلیت مکان‌یابی می‌توانید افرادی را که در نزدیکی شما از گفتگو استفاده می‌کنید را بیابید».

امکان مکان‌یابی براساس مختصات جغرافیایی، در برخی برنامه‌ها به صورت پیش‌فرض فعال است و در برخی برنامه‌ها کاربر باید به صورت اختیاری این امکان را برای استفاده فعال کند.

 

همچنین در برنامه گفتگو گزینه‌ای دیگری نیز برای افزایش ایمنی کاربر وجود دارد که «تمایل به نمایش شماره تلفن برای همه» را مورد پرسش قرار می‌دهد. در نهایت باید گفت که اغلب این برنامه‌ها به دلیل ماهیت وجودی‌شان که فراهم کردن روش‌های نوین ارتباط است، از امکاناتی استفاده می‌کنند که برای بسیاری از کاربران ناآشنا است و این ناآگاهی می‌تواند زمینه ایجاد سوء استفاده و مشکلات را فراهم کند.

بنابراین در استفاده از انواع برنامه‌های ارتباطی رایگان موبایلی، ضروری است که کاربران از موارد ایمنی اطلاع‌ کسب کنند. در غیر اینصورت منفعت شبکه‌های مخابراتی سنتی و قدیمی و عدم استفاده از این برنامه‌ها بسیار بیشتر از همسویی با روش‌های جدید خواهد بود.
طبقه بندی: مسائل اجتماعی،
برچسب ها: فضای مجازی،

تاریخ : یکشنبه 22 دی 1392 | 07:26 ب.ظ | نویسنده : شقایق حیدری | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات